VUODEN 2018 VOITTAJAT

YRITYS HYVÄ 2018 VOITTAJAT SARJOITTAIN:

page2image992

SARJA 1 (esikoulu)

  • Tulevaisuuden kaupunki

    Keltinmäen koulun 1 A, Jyväskylä

    Työn ohjaaja Päivi Sallinen

  • Eläköön eläimet
    Maatullin ala-asteen koulun 1 B, Helsinki Työn ohjaaja Taru Martikainen

    SARJA 2 (3.-6. lk) Yksilötyöt:

  • Tom Tamminen Älä luovuta
    Lumia Raunismaa, Tikkakoski
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

  • Wibe Unelmat
    Vilppu Haverinen, Kirkkonummi
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

  • Rasmuksen kioski
    Rasmus Riivari, Metsäkylä
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

    Ryhmätyöt:

  • Karesuvanto 2017

    Crista Puranen, Väinö Kotavuopio, Nuutti Kotavuopio, Isabella Wahl, Oskari Mannela, Veeti Kotavuopio, Juulia Mannela, Karesuvannon koulu, Karesuvanto
    Työn ohjaaja Jenni Niemelä

  • PataSnow 2018
    Metsokankaan koulun 3.-4.-luokkalaiset, Oulu
    Työn ohjaajat Jaana Hekkanen, Timo Fordell, Petri Korpi, Marko Kivimäki, Niina Siltari, Katri Kesti

  • Yritysten maa
    Savosenmäen koulun 3 A, Mänttä-Vilppula Työn ohjaaja Elina Salo

    SARJA 3 (7.-9. lk) Yksilötyöt:

  • Nukkeilu
    Fanni Laukkanen, Hiidenkiven peruskoulu, Helsinki Työn ohjaaja Laura Kahlos

  • Painajainen
    Erika Tilander, Mäntysalon koulu, Klaukkala Työn ohjaaja Tiina Piironen

  • Nontact-puhelinlakko
    Neemi Sinkko, Joensuun steinerkoulu, Joensuu Työn ohjaaja Juha Kontturi

Ryhmätyöt:

  • Aislan satukirja

    Sanni Kalaoja, Lilja Nissinen, Katri Taipaleenmäki, Milla Tiainen, Hanna Kinnunen, Kestilän peruskoulu, Kestilä
    Työn ohjaaja Birgitta Virpimäki

  • Joulumarkkinat 2017
    Selina Ingalsuo ja Venla Ingalsuo, Kormu Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

  • Hupiturva
    Aino Haapalinna, Aliisa Roiha, Sini Siimes, Verna Vihervuori, Olarin koulu, Espoo Työn ohjaajat Henna Jouhki ja Sanna Keränen

  • Ei elämää (sävellys, sanoitus, musiikkivideo)
    Jonne Siekkinen, Juho Kalle Karvonen, Kalle Soinilehto, Veeti Veteläinen, Oulu Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

  • Frender - Yksinäisyyden vastustaja
    Sanni Jaatinen ja Siiri Vähäsöyrinki, Hakkarin koulu, Lempäälä Työn ohjaaja Pate Nikulainen

    SARJA 4 (lukio ja ammatillinen koulu) Ryhmätyöt:

  • Bugman’s Best Oy
    Toivo Hursti, Matias Järvinen, Aaron Uussaari, Espoo
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa
    Työ pääsee edustamaan Suomea kansainväliseen Genius Olympiad
    kilpailuun Yhdysvaltoihin.

  • Yhteistyössä on voimaa
    Venla Parviainen, Netta Neva, Katariina Rissa, Viivi Vanamo, Pinja Sormunen, Kirmo Komulainen, Terhi Tapio, Tiina Kurkioja, Joonatan Laine, Niklas Pakarainen, Tampere
    Työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

  • AbsolutArma
    Aatu Pulkkinen, Kasper Heikkilä, Leevi Nieminen, Helga Simola, Eelis Taipale, Padasjoen lukio, Hämeenlinnan lyseon lukio, Riihimäen lukio
    Työn ohjaajat Anne-Mari Keränen, Marja-Riitta Tikkala ja Antti Räsänen

    SARJA O (opettajaksi opiskelevat) UUSI SARJA!

Yrittäjyyskasvatusta koululaisille

Aleksi Sillanmäki, Hanna Rantamaa, Joni Rintala, Elias Pitkänen, Arttu Ylhävuori, Tampereen yliopisto, Tampere
Työ on tehty koulussa ilman ohjaajaa