YRITYS HYVÄ 2018 VOITTAJAT SARJOITTAIN:

page2image992

SARJA 1 (esikoulu)

Tulevaisuuden kaupunki

Keltinmäen koulun 1 A, Jyväskylä, työn ohjaaja Päivi Sallinen

 

Eläköön eläimet

Maatullin ala-asteen koulun 1 B, Helsinki, työn ohjaaja Taru Martikainen

 

SARJA 2 (3.-6. lk)

Yksilötyöt:

Tom Tamminen Älä luovuta

Lumia Raunismaa, Tikkakoski, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

 

Wibe Unelmat

Vilppu Haverinen, Kirkkonummi, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

 

Rasmuksen kioski

Rasmus Riivari, Metsäkylä, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

Ryhmätyöt:

Karesuvanto 2017

Crista Puranen, Väinö Kotavuopio, Nuutti Kotavuopio, Isabella Wahl, Oskari Mannela, Veeti Kotavuopio, Juulia Mannela, Karesuvannon koulu, Karesuvanto, työn ohjaaja Jenni Niemelä

Ryhmä ei päässyt osallistumaan lopputapahtumaan.

 

PataSnow 2018

Metsokankaan koulun 3.-4.-luokkalaiset, Oulu, työn ohjaajat Jaana Hekkanen, Timo Fordell, Petri Korpi, Marko Kivimäki, Niina Siltari, Katri Kesti

 

Yritysten maa

Savosenmäen koulun 3 A, Mänttä-Vilppula, työn ohjaaja Elina Salo

SARJA 3 (7.-9. lk)

Yksilötyöt:

Nukkeilu

Fanni Laukkanen, Hiidenkiven peruskoulu, Helsinki, työn ohjaajat Laura Kahlos ja Anna-Mari Vierikko

 

Painajainen

Erika Tilander, Mäntysalon koulu, Klaukkala, työn ohjaaja Tiina Piironen

 

Nontact-puhelinlakko

Neemi Sinkko, Joensuun steinerkoulu, Joensuu, työn ohjaaja Juha Kontturi


 

Ryhmätyöt:

Aislan satukirja

Sanni Kalaoja, Lilja Nissinen, Katri Taipaleenmäki, Milla Tiainen, Hanna Kinnunen, Kestilän peruskoulu, Kestilä, työn ohjaaja Birgitta Virpimäki

 

Joulumarkkinat 2017

Selina Ingalsuo ja Venla Ingalsuo, Kormu, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

 

Hupiturva

Aino Haapalinna, Aliisa Roiha, Sini Siimes, Verna Vihervuori, Olarin koulu, Espoo, työn ohjaajat Henna Jouhki ja Sanna Keränen

 

Ei elämää (sävellys, sanoitus, musiikkivideo)

Jonne Siekkinen, Juho Kalle Karvonen, Kalle Soinilehto, Veeti Veteläinen, Oulu, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

 

Frender - Yksinäisyyden vastustaja

Sanni Jaatinen ja Siiri Vähäsöyrinki, Hakkarin koulu, Lempäälä, työn ohjaaja Pate Nikulainen

 

SARJA 4 (lukio ja ammatillinen koulu)

Ryhmätyöt:

Bugman’s Best Oy

Toivo Hursti, Matias Järvinen, Aaron Uussaari, Espoo, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

Työ pääsee edustamaan Suomea kansainväliseen Genius Olympiad kilpailuun Yhdysvaltoihin.

 

Yhteistyössä on voimaa

Venla Parviainen, Netta Neva, Katariina Rissa, Viivi Vanamo, Pinja Sormunen, Kirmo Komulainen, Terhi Tapio, Tiina Kurkioja, Joonatan Laine, Niklas Pakarainen, Tampere, työ on tehty vapaa-ajalla ilman ohjaajaa

 

AbsolutArma

Aatu Pulkkinen, Kasper Heikkilä, Leevi Nieminen, Helga Simola, Eelis Taipale, Padasjoen lukio, Hämeenlinnan lyseon lukio, Riihimäen lukio, työn ohjaajat Anne-Mari Keränen, Marja-Riitta Tikkala ja Antti Räsänen

 

SARJA O (opettajaksi opiskelevat) UUSI SARJA!

Yrittäjyyskasvatusta koululaisille

Aleksi Sillanmäki, Hanna Rantamaa, Joni Rintala, Elias Pitkänen, Arttu Ylhävuori, Tampereen yliopisto, Tampere, työ on tehty koulussa ilman ohjaajaa